Prace nadesłane zaznaczone są kolorem

Używanie armii w Stronghold Kingdoms

Gromadzenie wojska, umiejętne rozmieszczanie jednostek na polu bitwy, atakowanie wrogich graczy.

Walka jest jednym z podstawowych aspektów w grze Stronghold Kingdoms. Walczyć możemy nie tylko z rozmie­szczonymi na mapie przeciwnikami AI, ale również z innymi graczami. Warto jest wiedzieć jak walczyć, aby z łatwością wygrywać i nie tracić tysięcy żołnierzy.

Podstawą jest oczywiście gromadzenie wojska. Potrzebujemy do tego wasali, aby móc stacjonować jednostki w ich wioskach. U każdego wasala jesteśmy w stanie umieścić 500 żołnierzy. Istnieją różne techniki budowania armii, jednakże najbardziej pożyteczne są te podstawowe.

  • Armia łuczników (400-500) – bardzo przydatna, gdy chcemy „wyczyścić” jedną stronę wrogiego zamku z łuczników, aby nie zagrażali oni naszym katapultom. Jest to armia samobójcza, nie należy oczekiwać tego, że obejrzymy raport z walki. Nie trzeba też marnować punktów honoru na wysyłanie tej armii jako „Vandalise Attack” (atak przeznaczony do niszczenia wrogiego zamku), wystarczy wysłać armię klikając na atak „Pillage” (plądrowanie) starając się jednak zwiększyć pasek plądrowania, aby w przypadku dziur w murze łucznicy nie wycofali się po upływie określonego czasu.
  • Pełna armia – spotkałem się z różnym sposobem budowania tej armii, jednakże pozostanę przy swoim. Armia ta powinna składać się z 350 łuczników, 100 piki­nierów/mieczników oraz 50 katapult. Oczywiście można manipulować tymi liczbami wedle własnego uznania, jest to jedynie przykład typowej armii. (mniejsza liczba katapult nie jest wskazana, jeżeli przeciwnik ma dobrze rozmieszczone balisty, które bardzo szybko są w stanie rozprawić się z naszymi katapultami).
  • Armia z kapitanem do przejęcia/zniszczenia wioski – w miarę możliwości powinniśmy używać minimum dwóch kapitanów w takiej armii, na wypadek śmierci jednego z nich. Kapitan powinien być schowany w rogu mapy z włą­czonym opóźnieniem (oczywiście maksymalnym , czyli 200 sekund). Najlepiej otoczyć go łucznikami, aby bronili kapitana przed wrogimi rycerzami. W armii tej powinno znajdować się dużo jednostek walczących wręcz (minimum 200), aby szybko dotarli do siedziby i przejęli/zniszczyli wrogą wioskę.
  • Armia do grabienia/spustoszenia - jeżeli przeciwnik ma niedokończony lub słaby zamek wystarczy wysłać dużą liczbę jednostek walczących wręcz, aby wchodząc w głąb wrogiego zamku przyspieszyli spadanie paska plądrowania do zera. Natomiast w przypadku normalnego zamku lepiej wysłać też ok. 30 katapult i ok. 150 łuczników, aby bronili nasze katapulty. Resztę armii powinny stanowić jednostki walczące wręcz.

Gdy mamy już gotową armię możemy przystąpić do rozmieszczania jednostek na mapie. Oczywiście zależy to od rodzaju zamku jaki musimy pokonać. Należy zdobyć raport nt. wrogiego zamku, aby móc na spokojnie poszukać słabego punktu. Natomiast jeżeli chcemy zaskoczyć wroga i zaata­kować go na ślepo lepiej jest wysłać armię w podstawowym ustawieniu:

  • w przypadku pełnej armii katapulty powinny być umieszczone w rogu mapy, aby wrodzy łucznicy nie byli w stanie zniszczyć wszystkich. Nasze katapulty powinny strzelać w środek zamku (zaznaczamy katapulty i wybieramy miejsce, w które mają strzelać używając prawego przycisku myszy - musimy pamiętać, że mają one ograniczony zasięg).

Mapa Mapa Mapa

  • po rozmieszczeniu katapult wolne miejsca w rogu mapy zapełniamy łucznikami, aby bronili katapulty przed rycerzami i wieśniakami wychodzącymi z tunelu. Przed katapultami również powinniśmy ustawić niewielki rządek łuczników (tak na wszelki wypadek).

Mapa Mapa

  • kolejną grupą w formacji są jednostki walczące wręcz, ustawiamy je przed łucznikami broniącymi katapulty, dobrze byłoby całkiem z przodu rozstawić kilku łuczników, aby wylać kotły z wrzącym olejem.

Mapa Mapa

  • przed pikinierami/miecznikami ustawiamy resztę łuczników wzdłuż całej strony, z której atakujemy. Możemy również część łuczników umieścić po bokach, by atakowali wrogich łuczników, którzy są ustawieni głębiej.

Mapa

Oczywiście z kolejnymi atakami można zmieniać ustawienie z racji postępu w niszczeniu wrogiego zamku. Wraz z następnymi atakami powinniśmy przesunąć jednostki walczące wręcz przed łuczników, aby szybciej weszli do siedziby dzięki czemu nasze straty nie będą tak bolesne.

Mapa Mapa

Ustawienie armii przeznaczonej do przejęcia/zniszczenia wioski wygląda bardzo podobnie - jednostki walczące wręcz powinny znajdować się całkiem z przodu, aby szybko dostać się do siedziby. Nie wolno zapomnieć o włączeniu opóźnienia kapitana i umieszczeniu go w rogu mapy.

Mapa Mapa Mapa

Kiedy już nauczymy się odpowiednio ustawiać jednostki na polu bitwy możemy w końcu zaatakować wrogiego gracza. Niestety nie jest to łatwe, wymaga od nas poświęcenia trochę czasu na zgromadzenie kilku armii (jeżeli przeciwnik umie budować dobry zamek nawet nie łudźmy się, że wystarczy jeden, czy dwa ataki), a także na ustalenie kiedy należy wysłać poszczególną armię. Wszystko zależne jest od kilku bardzo ważnych czynników:

  • czy przeciwnik posiada mnichów i czy może narzucić zakaz atakowania swojej wioski (interdiction) - jeżeli przeciwnik ma poziom, który umożliwia mu zbadanie tych umiejętności powinniśmy zaatakować go w momencie, gdy mamy pewność, że nie jest zalogowany lub gdy wiemy, że jednak umiejętności tych nie posiada mimo odpowiedniego poziomu. Innym sposobem jest nałożenie ekskomuniki, jednak jest to wyraźny sygnał dla wrogiego gracza, że niedługo zostanie zaatakowany.
  • czy przeciwnik jest zalogowany - w takim przypadku przeciwnik może zakazać atakowania swojej wioski, gdy tylko wyślemy pierwszą armię. Nawet jeśli tego nie zrobi o wiele łatwiej jest wygrać z przeciwnikiem, który nie jest zalogowany (nie naprawi muru, nie przemieści żołnierzy w zamku, nie postawi nowych łuczników na wieżach, nie dokupi smoły na nowe garnki z wrzącym olejem).
  • czy sami możemy zakazać atakowania swojej wioski po wysłaniu armii z kapitanem - często można stracić własną wioskę w głupi sposób, zapominając o tym, że zamek zostaje pusty, a my nie mamy miejsca potrzebnego do rekrutacji nowych łuczników.

Aby przejęcie/zniszczenie wrogiej wioski zakończyło się sukcesem poszczególne ataki powinny dotrzeć do celu w tym samym czasie lub z odstępem kilku sekund (przeciwnik nie będzie miał czasu na naprawę zamku, czy ustawienie nowych jednostek). Oczywiście armia z kapitanem do przejęcia/zniszczenia wioski powinna dotrzeć jako ostatnia, natomiast armia łuczników jako pierwsza. Również poszczególne ataki pełnych armii powinny różnić się ustawieniem wraz z momentem, w którym docierają do wrogiej wioski (katapulty w kolejnych atakach powinny zbliżać się do białej linii, aby mogły ostrzeliwać siedzibę wroga). Wymaga to od nas sprawdzenia ile czasu potrzebują poszczególne armie, aby dotrzeć do przeciwnika, a później obliczenia kiedy należy je wysłać, aby odstępy czasowe były nieznaczne - należy uwzględnić opóźnienie serwera (1-3 sekundy). Można obliczać to w głowie lub korzystać chociażby z programu Microsoft Excel, gdzie można stworzyć tzw. kalkulator ataków.

Gdy uda nam się przejąć czyjąś wioskę należy pamiętać, że zamek jest w okropnym stanie i ma zapewne ogromną dziurę prowadzącą wprost do siedziby. Aby zapobiec szybkiej stracie nowej wioski natychmiast po przejęciu rekrutujemy mnicha, aby narzucić zakaz atakowania naszej wioski. Czasami może być to niemożliwe (nałożona ekskomunika, brak wolnych wieśniaków), dlatego bezpieczniej jest wysyłać mnicha z naszej wioski, który dotrze w momencie przejęcia (oczywiście wymaga to odpowiedniego poziomu badania Eucharystia).

Życzę Wam owocnego wojowania w świecie Stronghold Kingdoms.

Lutel

Reklama

Premiery

  • Pudełko Stronghold Crusader 2
    Polska premiera:
    23 Wrzesień 2014
    Premiera światowa:
    23 Wrzesień 2014
  • Pudełko Stronghold Kingdoms
    Polski świat:
    5 Kwiecień 2013
    Premiera światowa:
    17 Październik 2012
  • Pudełko Stronghold 3
    Polska premiera:
    25 Październik 2011
    Premiera światowa:
    25 Październik 2011
  • Pudełko Stronghold Crusader Extreme
    Polska premiera:
    19 Wrzesień 2008
    Premiera światowa:
    28 Maj 2008
  • Pudełko Stronghold Legends
    Polska premiera:
    15 Grudzień 2006
    Premiera światowa:
    24 Październik 2006
  • Pudełko Stronghold 2
    Polska premiera:
    8 Marzec 2006
    Premiera światowa:
    19 Kwiecień 2005
  • Pudełko Stronghold Crusader
    Polska premiera:
    18 Październik 2003
    Premiera światowa:
    24 Wrzesień 2002
  • Pudełko Stronghold
    Polska premiera:
    1 Grudnia 2001
    Premiera światowa:
    18 Październik 2001
W górę!

2001-2024 © stronghold.net.pl

Na stronie stronghold.net.pl wykorzystujemy ciasteczka. Jeśli jeszcze nie masz dość tego typu komunikatów, więcej informacji znajdziesz w Polityce Cookies. zamknij